

La Tordera Vino Spumante Jelma’s Extra Dry
Systembolaget art. nr: · Champagne/Mousserande
La Tordera Estate ”föddes” i bergen i Valdobbiaddene, ett område mellan lagunen i Venedig och de mäktiga Dolomiterna. Detta är hjärtat av Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG.
Trots innovation och framsteg är vi och förblir vi knutna till vår jord och dess traditioner. Vi utmanar oss dagligen för att driva vår verksamhet i den grönaste och mest miljöharmoniska sätt som möjligt som ett sätt att hedra arvet som gavs till oss av våra förfäder och respekt gentemot kommande generationer.
I nästan ett århundrade har familjen Vettoretti ägnat sig åt odling av de gyllene druvorna. Deras kärlek till vinodlingarna och deras frukter startades av farfarsfar Bepi, som under 1920talet började ta hand om en vinodlingarna på Tordera kullen i Cartizze. Hans lärdomar är grunden som har tillåtit Gabriella, Renato och Paolo, med vägledning från sina föräldrar Pietro och Mirella, att grunda företaget med namnet La Tordera 2001. Samma år som den första flaskan med märket La Tordera producerades.
La Torderas vinodlingar ligger inom 15km från vingården vilket innebär att man kan undvika för-jäsnings sulfiter och ger således en hälsosammare produkt. La Tordera är även Certifierade när det gäller miljö. De jobbar med förnybar energi, använder bara ekologisk och återvunnen förpackningmaterial.
Familjen Vettoretti
Namnet Jelma’s är en påminnelse om att göra vin är en tradition i Vettoretti familjen och är en akronym av barnen i familjen La Tordera (Joseph, Elisa, Luca, Marica och Anna) – den framtida generationen som lever sina stunder runt vingård med glädje och entusiasm.
Jordmån/terroir: Sandsten
Skördemetod: Handplockade druvor i låda
Skördetid: Aromatiska druvorna i slutet på Augusti, Glera i slutet på September
Lagringssätt/Vinmakarmetod: Charmat Metoden
Övrig info: Sockerhalt: 16g/l, Syra: 5.9g/l Suflit: 88mg/l
Årgång | 2016 |
---|---|
Producent | La Tordera |
Land | ![]() |
Område | Treviso |
Druva | Glera 60%, Chardonnay Musquè 20%, Pinot grigio 20% |
Volym | 750 ml |
Färg | Ljus intensiv gul |
Doft | Gul frukt, doft av citrus, banan, annanas och noter av jasmin. |
Smak | Mycket frisk och rund med interesant långvarighet |
Passar till | Aperitif/Sällskap, Asiatiskt/Starkt, Fisk/Skaldjur |
Alkoholhalt | 11.5% |
Perlage | Finkornig och långvarig |
Serveringstemperatur | 8 °C |